Scroll Top
krowa łąka rów

Odległość od wód powierzchniowych będzie dotyczyła nawozów, ale również każdej innej substancji zawierającej związek azotu lub związki azotu.
Fot. JayJayV z Pixabay

Odległość od wód powierzchniowych będzie dotyczyła nawozów, ale również każdej innej substancji zawierającej związek azotu lub związki azotu.
Fot. JayJayV z Pixabay

Normy GAEC do niewielkiej zmiany

MRiRW przygotowało projekt zmiany rozporządzenia dotyczącego unijnych norm GAEC.

Rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania

– doprecyzowuje definicję nawozów objętych normą GAEC 4;

– doprecyzowuje kwestie kontroli normy GAEC 7 oraz GAEC 8;

– wdraża do prawa krajowego rozporządzenie Komisji (UE) 2024/587 umożliwiające w roku 2024 odstępstwo od stosowania normy GAEC 8.

GAEC 4

Norma GAEC 4 dotyczy wszystkich nawozów, w tym nawozów azotowych objętych SMR 2, obejmujących m. in. produkty pofermentacyjne i osady ściekowe.

Zakres wymogu podstawowego w zakresie zarządzania (SMR) 2, obejmuje m. in. zakaz stosowania nawozów azotowych na użytkach rolnych w określonej odległości od wód powierzchniowych.

Należało więc zmienić przepisy i uzupełnić je, aby odległość ta dotyczyła nawozów, ale również  każdej innej substancji zawierającej związek azotu lub związki azotu, rolniczo wykorzystywanej w celu zwiększenia wzrostu roślinności, a także odchodów zwierzęcych, pozostałości z gospodarstw rybackich oraz osadów ściekowych.

Wymogi SMR i normy GAEC tworzą razem system warunkowości – podstawowy, obowiązkowy element systemu płatności bezpośrednich.

Czytaj też:

Wkrótce strefy buforowe już dla wszystkich nawozów i śor

Wkrótce strefy buforowe już dla wszystkich nawozów i śor

GAEC 7

Ta norma DKR dotyczy zmianowania. Warunki zmianowania upraw uznaje się za spełnione, jeżeli na danej powierzchni w uprawę w plonie głównym zostanie wprowadzona wsiewka lub po zbiorze uprawy w plonie głównym zostanie wprowadzony międzyplon ozimy lub międzyplon ścierniskowy. Warunki, jakie muszą spełnić wsiewka lub międzyplon, obejmują okres ich utrzymania, który może być uzależniony: w przypadku wsiewki – od terminu zbioru uprawy w plonie głównym, a w przypadku międzyplonu ścierniskowego – od dnia jego wysiewu. Dotychczasowe oświadczenia w powyższym zakresie, wskazujące dzień zbioru uprawy w plonie głównym lub datę wysiewu międzyplonu ścierniskowego, składane przez rolnika do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zostają zastąpione rejestrem zabiegów agrotechnicznych, przechowywanym w gospodarstwie – podaje projekt.

Jak przypomniano, zmianowanie upraw polega na prowadzeniu:

1) na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych – innej uprawy w plonie głównym niż uprawa w plonie głównym prowadzona w roku poprzednim, oraz

2) na powierzchni wszystkich gruntów ornych – takiej samej uprawy w plonie głównym nie dłużej niż 3 lata.

Doprecyzowano, że na potrzeby weryfikacji warunku, czy na powierzchni wszystkich gruntów ornych taka sama uprawa w plonie głównym nie jest prowadzona dłużej niż 3 lata, bierze się pod uwagę uprawę w plonie głównym prowadzoną nie wcześniej niż w 2023 roku.

GAEC 8

Norma dotyczy wymogu przeznaczenia minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne.

Tu też stosowany będzie rejestr, jak przy GAEC 7.

Zmiany wprowadzają również do przepisów krajowych przyjęte unijne odstępstwo na 2024 rok – w ramach odstępstwa możliwe jest przeznaczenie co najmniej 4% gruntów ornych na:

– obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, lub

– uprawy bobowate lub

– międzyplony.

Międzyplony i uprawy bobowate mają być uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin. W przypadku międzyplonów należy stosować współczynnik ważenia wynoszący 1 (w miejsce współczynnika wynoszącego co do zasady 0,3).

Rozporządzenie wejdzie w życie 15 marca 2024 r.

Posty powiązane

error: Content is protected !!