Scroll Top
mięso

Fundusze promocji pozwolą wybrać dobrą żywność.
Fot. takedahrs z Pixabay

Fundusze promocji pozwolą wybrać dobrą żywność.
Fot. takedahrs z Pixabay

8 organizacji branżowych wypromuje produkty ze znakiem jakości

Przygotowane rozporządzenie wprowadza nową możliwość przyznania wsparcia w ramach interwencji I.13.3 Promowanie, informowanie i marketing dotyczący żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości żywności, objętej Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023−2027.

MRiRW zmienia rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania wsparcia finansowego z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych.

Zmiana ta wynika z pilnej potrzeby podjęcia działań zmierzających do umożliwienia pozyskania znaczących środków unijnych na realizację działań mających na celu zwiększenie rozpoznawalności produktów wytwarzanych w ramach systemów jakości żywności oraz poinformowanie potencjalnych konsumentów o zaletach ww. systemów oraz produktów wytwarzanych w ich ramach.

„Proponowana zmiana umożliwi ogólnokrajowym organizacjom, o których mowa w art. 9. ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1496), których członkowie wytwarzają produkty w ramach unijnych systemów jakości lub krajowych systemów jakości żywności, uznanych na mocy decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za krajowe systemy jakości żywności i notyfikowane do KE zgodnie z dyrektywą 2015/1535, pozyskanie znaczących środków unijnych służących promowaniu produktów rolno-spożywczych objętych ww. systemami.

Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawia także zwiększenie rozpoznawalności produktów, wytwarzanych w ramach systemów jakości żywności na rynku oraz poinformowanie potencjalnych konsumentów o zaletach ww. systemów oraz produktów wytwarzanych w ich ramach.

Dodatkowo, wprowadzenie powyższych rozwiązań spełnieni oczekiwania konsumentów co do wytwarzania wysokiej jakości produktów w ramach unijnych i krajowych systemów jakości żywności, które oparte są o wysokie standardy, kontrole na każdym etapie produkcji przez niezależną jednostkę certyfikującą, co zapewnia unikalne walory smakowe i wysoką jakość. Promowanie takich produktów stwarza realną szansę poprawy opłacalności produkcji dla wszystkich uczestników systemu jakości, w tym dla rolników” – to uzasadnienie projektu.

Jaka żywność może być oznakowana znakiem jakości?

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!