Scroll Top
świnia

Refundacja bioasekuracji przywróci hodowlę?
Fot. Andrew Martin z Pixabay

Refundacja bioasekuracji przywróci hodowlę?
Fot. Andrew Martin z Pixabay

Bioasekuracja ASF z całkowitą refundacją

Podwyższenie możliwości zwrotu do 100% wydatków na bioasekurację w gospodarstwach producentów świń to jeden z celów rozporządzenia wprowadzającego zmiany w pomocy udzielnej za pośrednictwem ARiMR.

W przypadku refundacji wydatków na bioasekurację w 2022 r. wydatkowano prawie 9,1 mln zł.  Szacuje się, że podwyższenie refundacji do 100 % może oznaczać konieczność zabezpieczenia na tę pomoc ok. 20 mln zł – podaje MRiRW w ocenie skutków regulacji i deklaruje, że ani z powodu tej pomocy, ani z powodu dopłat do zakupu buhaja „zmiany nie będą podstawą do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu państwa”.

A więc koszty nie są uznane za znaczące – a trzeba przypomnieć, że wydatki na bioasekurację stały się dla niejednego gospodarstwa przyczyną zaniechania hodowli. Czy teraz możliwe stanie się jej odrodzenie?

W projekcie rozporządzenia podano, że dla wniosków o pomoc na bioasekurację złożonych od 2024 r. refundacja będzie wynosiła 100%. Jednocześnie doprecyzowano, że wnioski złożone od 2019 r. do 2023 r. objęte były 50% zwrotem wydatków.

Rząd zobowiązał się do pokrycia 100 procent kosztów na bioasekurację z budżetu państwa w ramach zobowiązań „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”.

Posty powiązane

error: Content is protected !!