Ostatni nabór wniosków z PROW na inwestycje chroniące przed azotanami odbędzie się na początku 2024 roku na podstawie liczby zwierząt z poprzedniego roku.
Fot. M W z Pixabay
Ostatni nabór wniosków z PROW na inwestycje chroniące przed azotanami odbędzie się na początku 2024 roku na podstawie liczby zwierząt z poprzedniego roku.
Fot. M W z Pixabay
Inwestycje chroniące przed azotanami na podstawie DJP z ubiegłego roku
W pierwszym kwartale 2024 roku będzie ostatni nabór z PROW 2014-2020 na inwestycje chroniące wody przed azotanami.
Doprecyzowanie przepisu dotyczącego sposobu ustalania liczby zwierząt w gospodarstwie to cel zmiany rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Dotąd przy ustalaniu liczby zwierząt w gospodarstwie brano pod uwagę stan średnioroczny zwierząt w gospodarstwie w roku kalendarzowym, w którym przypadał dzień rozpoczęcia tego naboru, a nabory wniosków uruchamiano w końcu roku.
Teraz jednak planowany jest w pierwszym kwartale 2024 r. kolejny (ostatni w ramach PROW 2014-2020) nabór wniosków na tego typu operacje.
W projektowanym przepisie określa się, że w przypadku uruchomienia kolejnego naboru wniosków o przyznanie pomocy na początku 2024 r. do wyliczania średniorocznej liczby zwierząt w przeliczeniu na DJP będą brane dane dotyczące stanu zwierząt w gospodarstwie z roku poprzedniego. Projektowany przepis odnosi się również do podmiotów, które weszły w posiadanie gospodarstwa lub rozpoczęły produkcję zwierzęcą w trakcie roku kalendarzowego 2023 albo 2024. Takie rozwiązanie zostało już zastosowane w naborze wniosków o przyznanie pomocy, przeprowadzonym w terminie 3.03.2023 – 3.04.2023 r.
Proponowany przepis brzmi: „Przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie pomocy, które w 2024 r. zostały złożone w ramach naboru tych wniosków rozpoczętego przed dniem 31 marca 2024 r., przy ustalaniu liczby zwierząt w gospodarstwie w przeliczeniu na DJP bierze się pod uwagę stan średnioroczny zwierząt w gospodarstwie w 2023 r., a w odniesieniu do podmiotów, które weszły w posiadanie gospodarstwa lub rozpoczęły produkcję zwierzęcą w swoim gospodarstwie w 2023 r. albo w 2024 r. – planowany stan średnioroczny zwierząt w tym gospodarstwie w okresie kolejnych 12 miesięcy, począwszy od dnia rozpoczęcia prowadzenia w nim produkcji zwierzęcej”.
Podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP, mają obowiązek dostosowania powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do 31 grudnia 2024 r.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.