Scroll Top
woman-gcb25c8826_1920

Emeryci otrzymają dużą waloryzację
Fot. Silvia z Pixabay

Emeryci otrzymają dużą waloryzację
Fot. Silvia z Pixabay

Wyjątkowa waloryzacja emerytur rolniczych od marca

Jak zapewnia MRiRW, nie ma obawy, że rolnik nie dostanie emerytury przynajmniej w wysokości minimalnej emerytury ZUS-owskiej, chociaż emerytura podstawowa z KRUS będzie równa 90% minimalnej emerytury ZUS.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął ustawę  zmieniającą ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników – teraz zajmie się nią Senat. Prace zmierzają więc do tego, aby marcowa waloryzacja emerytur rolniczych przebiegała już według zmienionych zasad.

Więcej o projekcie:

Będzie wyższa emerytura, ale i wyższa składka emerytalna

Zdaniem wielu posłów zabierających głos w trakcie debaty nad projektem, emeryci z KRUS nie odczują jednak zmian w swojej sytuacji – zapowiadane podwyżki już „zjadła” inflacja, w 2022 roku wyższa niż przewidywana w marcu 2023 waloryzacja.

– Sytuację emerytów, co oczywiste, pogrąża inflacja, inflacja w wysokości 17%. To tak jakby emeryci stracili dwie emerytury w roku. Żadne świadczenie dodatkowe nie jest w stanie tego nadrobić – wskazywał poseł Mirosław Suchoń, Polska 2050.

Poseł Stefan Krajewski, Koalicja Polska, przedstawił takie wyliczenie:

– Ten projekt, o którym dzisiaj mówimy, zakłada, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczenia emerytur rolniczych, będzie równa 90% minimalnej emerytury ZUS. Ponieważ minimalna emerytura ZUS wynosić będzie w tym roku 1588,44 zł, to emerytura podstawowa będzie wynosić 1430 zł. Według posłów klubu Koalicji Polskiej emerytura podstawowa powinna być równa minimalnej emeryturze z ZUS. Te zmiany zasad waloryzacji, które proponujecie w KRUS-ie, to próba kamuflowania faktu, że polegają one na przywróceniu stanu sprzed niekorzystnych dla rolników zmian, wprowadzonych właśnie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2017 r. Najlepiej zobrazować to na przykładzie. Obowiązująca od dnia 1 marca 2017 r. emerytura podstawowa KRUS wynosiła 886,44 zł, a w systemie powszechnym na gruncie przepisów ustawy emerytalnej wysokość najniższej emerytury ustalona była na kwotę 1 tys. zł. W kolejnych latach ta dysproporcja się powiększała. Od 1 marca 2022 r. emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł, a najniższa emerytura w systemie powszechnym wynosi 1338,44 zł.

Co innego wyliczył poseł i wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

– Jest w Polsce milion pobieranych przez polskich rolników świadczeń emerytalno-rentowych, ok. 80% z tego miliona to są niestety najniższe emerytury rolnicze w wysokości ok. 1300 zł, 1400 zł i od 1 marca te emerytury wzrosną do co najmniej 1588 zł. To jest oczywiście bardzo dobra informacja dla polskich rolników. Chcielibyśmy jeszcze, aby te emerytury były wyższe, i będziemy dokładać starań – zapewnił.

Wiceminister rolnictwa Anna Gembicka tak podsumowała te wymiany argumentów:

– Odnośnie do tych 90% wytłumaczę jeszcze raz to, co mówiłam na posiedzeniu komisji. Emerytura podstawowa to nie jest całość emerytury wypłacanej rolnikom. Emerytura podstawowa jest mnożona przez wskaźnik wymiaru świadczenia, który w przypadku przepracowania 25 lat wynosi 1,18, czyli nie ma obawy, że rolnik nie dostanie emerytury przynajmniej w wysokości minimalnej emerytury ZUS-owskiej. Tak że warto jeszcze raz zajrzeć do ustawy i warto się z tym zapoznać. Dodatkowo w przepisach jest jeszcze bezpiecznik, który stanowi o tym, że w przypadku, gdy ta wysokość nie zostanie osiągnięta, to automatycznie ta emerytura będzie podnoszona do minimalnej emerytury ZUS-owskiej.

Trzeba przypomnieć, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna miały wzrosnąć w 2023 roku do 1588,44 zł (obecnie to 1338,44 zł).

GUS wyliczył wzrost cen w 2022 roku na 14,8 proc., czyli wyżej, niż zapowiadano (rząd spodziewał się wzrostu o 13,8%). Waloryzacja emerytur w 2023 roku wyniesie więc co najmniej 14,8%.

Więcej:

GUS o wzroście cen w 2022 roku

Posty powiązane

error: Content is protected !!