Scroll Top
puzzle łączenie

Czy nastąpi połączenie Azotów z Orlenem?
Fot. PublicDomainPictures z Pixabay

Czy nastąpi połączenie Azotów z Orlenem?
Fot. PublicDomainPictures z Pixabay

Co nowego w Grupie Azoty?

W czerwcu zapowiedziano rozmowy na temat konsolidacji puławskich Azotów z Orlenem.

Więcej:

Orlen przejmie Zakłady Azotowe Puławy?

Jak wynika z odpowiedzi udzielonej na interpelację poselską, rozmowy wciąż są na etapie sprawdzania możliwości – due diligence.

„Dopiero zakończenie tego procesu i przedstawienie konkretnej oferty przez PKN Orlen S.A. mogłoby rozpocząć etap faktycznych negocjacji warunków transakcji” – podał  Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.

Wiceminister skupił się na zaletach i możliwościach, jakie Azoty mają poza segmentem Agro:

„W opinii Zarządu Grupy Azoty S.A., środki finansowe pochodzące z ewentualnej transakcji kapitałowej mogą pozwolić na nowe, znaczące inwestycje w tarnowskiej fabryce Grupy Azoty oraz przyspieszenie koniecznego i bardzo kosztownego procesu transformacji klimatyczno-energetycznej – procesu który jest ważną częścią strategii całej Grupy Kapitałowej do 2030 r. Jednocześnie Zarząd Grupy Azoty S.A. podkreślił, że Grupa Azoty od lat strategicznie dywersyfikuje swoją działalność biznesową, a przychody osiąga nie tylko w segmencie Agro, ale też w segmentach Tworzyw i Chemii.

W dniu 22 czerwca 2023 r. Grupa Azoty uruchomiła produkcję polipropylenu w nowej fabryce – Polimery Police, największej europejskiej inwestycji w branży chemicznej ostatnich lat, dołączając tym samym do czołówki europejskich producentów polipropylenu.

Warto również zauważyć, że Grupa Azoty to dziś nie tylko cztery największe zakłady chemiczne w Polsce: z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla, ale to ponad 50 innych firm w Polsce i za granicą, w tym spółka Compo Expert w Niemczech – lider w branży nawozów specjalistycznych w Europie, której 100% udziałów należy do Grupy Azoty S.A. w Tarnowie”.

Posty powiązane

error: Content is protected !!