Dlaczego zróżnicowano tych, którym przysługuje pomoc na rynku zbóż i oleistych?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay
Dlaczego zróżnicowano tych, którym przysługuje pomoc na rynku zbóż i oleistych?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay
Jedni należną pomoc do zbóż i oleistych dostali, inni nie – na jakiej podstawie?
Wyczerpano pulę wsparcia do zbóż i nasion oleistych, udzielanego na podstawie rozporządzenia z 21 kwietnia 2023 roku. Teraz trzeba czekać na inną pomoc – może nawet do przyszłego roku.
Pomoc ma to do siebie, że poszkodowany na nią czeka, nieraz bardzo. W przypadku części rolników niestety przedłuży się jej udzielenie.
Jak się bowiem okazało, nie dla wszystkich wystarczyło pieniędzy.
W pierwszym rozporządzeniu regulującym zasady udzielania tej pomocy (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych; Dz. U. poz. 762, z późn. zm.) zastrzeżono, że gdy kwota pomocy wynikająca ze wszystkich złożonych wniosków, przekracza sumę kwoty środków przewidywanych na pomoc, stosuje się współczynnik korygujący. Ale wypłatę pomocy rozpoczęto i zakończono – bez stosowania współczynnika korygującego. I część rolników pozostała bez pomocy, choć jest do niej uprawniona.
Dla tych, którzy nie otrzymali wsparcia, o które wnioskowali, przewidziano kolejną pomoc, z innej puli środków i na innych zasadach rozliczaną, choć z tymi samymi wymogami do spełnienia przez wnioskujących. Oczywiście zanim ponownie zawnioskują, będą zmuszeni zrzec się tej poprzedniej pomocy – do otrzymania której są uprawnieni.
Więcej:
Kto prędko daje, dwa razy daje
Na jakiej podstawie podzielono rolników na tych, którzy pomoc otrzymali teraz i na tych, którzy na jej udzielenie poczekają?
A problem jest niebagatelny, bo – sądząc po pulach środków na oba rodzaje wsparcia – z tego tytułu pomocy udzielono trochę ponad połowie potrzebujących. Pula obecna to 800 mln zł, a spodziewana (po zatwierdzeniu pomocy w KE!) – 610 mln zł.
Jak tłumaczy MRiRW, decydująca była kolejność składania wniosków: „zgodnie z § 6 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych (poz. 762 z późń. zm.) pomoc jest przyznawana według kolejności złożenia wniosków, do wysokości środków dostępnych w ramach tej pomocy”.
Trzeba jednak zauważyć, że w tymże samym rozporządzeniu w jego kolejnym ustępie przewidziano zastosowanie współczynnika korygującego, jeśli pula środków na pomoc okaże się zbyt mała.
Można więc było udzielić pomocy niższej, ale wszystkim uprawnionym – a potem ewentualnie zwiększyć ją po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na kolejną pomoc (co, miejmy nadzieję, nastąpi) i po odnowieniu limitu de minimis od stycznia 2024 roku. Wtedy wszyscy potrzebujący byliby traktowani jednakowo – i mogliby otrzymać pomoc na jednakowych zasadach i równie szybko.
Pytam w MRiRW, dlaczego nie udzielono pomocy wszystkim i nie zastosowano współczynnika korygującego.