Scroll Top
kowalczyk konferencja eksport

Minister Henryk Kowalczyk podczas dzisiejszej konferencji
Fot. MRiRW gov.pl

Minister Henryk Kowalczyk podczas dzisiejszej konferencji
Fot. MRiRW gov.pl

Rekordowy wzrost eksportu rolno-spożywczego

Dane dotyczące obrotu za 2022 rok pokazują rekordowy wzrost eksportu rolno-spożywczego – 47,6 mld euro (223 mld zł, czyli 26,7 proc. więcej niż w 2021 r.) – powiedział dziś minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Rośnie też nadwyżka eksportu nad importem.

Saldo handlu w 2021 wynosiło 12,4 mld, a w 2022 jest to już 15,5 mld euro – dodał.

Eksportowaliśmy mięso i przetwory mięsne, zboże i produkty zbożowe, tytoń i jego wyroby, wyroby mleczarskie, cukier i wyroby cukiernicze, owoce i warzywa.

74 proc. eksportu to kraje UE (Niemcy, Niderlandy), 26 proc. eksportu trafia głównie do Wielkiej Brytanii, Ukrainy, USA, Arabii Saudyjskiej.

Ok. 30 proc. wyniósł wzrost eksportu do UE, wysyłamy do UE mięso (drób), papierosy, produkty mleczne, wołowinę, pieczywo i wyroby piekarnicze. Do krajów poza UE wzrost  eksportu nastąpił o 20 proc., dominują produkty mleczarskie, mięso drobiowe, zboża i pszenica, wyroby piekarnicze i czekolada.

– Jeśli w takim tempie będziemy rozwijać eksport, to rzeczywiście za kilka lat będziemy potęgą eksportową, chociaż już w tym momencie jesteśmy znaczącym eksporterem i znaczącym producentem żywności, w wielu przypadkach zajmujemy czołowe miejsca w pierwszej trójce europejskiej, jeśli chodzi o produkty żywnościowe – mówił minister.

Jak ocenił, w rozwoju eksportu wielką rolę odegrał KOWR, bo ułatwiał także eksport trudny, do krajów pozaeuropejskich.

Niedawno GUS podał, że obroty towarowe handlu zagranicznego w styczniu – grudniu 2022 r. (według danych tymczasowych) wyniosły w cenach bieżących 1 607,3 mld PLN w eksporcie oraz 1 699,8 mld PLN w imporcie. Ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 92,5 mld PLN, podczas gdy w analogicznym okresie 2021 roku wyniosło minus 7,0 mld PLN. W porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku eksport wzrósł o 22,1%, a import o 28,5%.

Posty powiązane

error: Content is protected !!