Czy o zasadach współpracy UE z Ukrainą dowiemy się dopiero po ich unijnym zatwierdzeniu?
Fot. Wilfried Pohnke z Pixabay
Czy o zasadach współpracy UE z Ukrainą dowiemy się dopiero po ich unijnym zatwierdzeniu?
Fot. Wilfried Pohnke z Pixabay
Sejm znów nie ma czasu na zajęcie się tematem ceł na towary z Ukrainy
Po raz kolejny nie udało się w Sejmie podjąć tematu napływającej żywności z Ukrainy.
Jak dziś wskazał w Sejmie poseł Jarosław Sachajko, trwa napływ żywności z Ukrainy: 35-krotnie więcej niż przed wojną wpływa cukru. Zaniepokojeni są też producenci kurczaków. Czy będą ograniczenia ilościowe dla importu z Ukrainy? – pytał poseł i chciał zmian w porządku obrad, aby taka informacja rządu została przedstawiona.
Ale inne zdanie miał poseł i wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, który sprzeciwił się włączeniu tego tematu do obrad Sejmu.
– Minister pracuje nad tym, żeby rozwiązać to, co nie zostało zrobione przez ostatnich 8 lat – zapewnił. – Jesteśmy w stałym kontakcie z Ukrainą i Komisją Europejską i oczywiście przedstawimy stosowne rozwiązania w stosownym czasie.
Posłowie nie zgodzili się na przerwę w obradach w celu zmiany porządku posiedzenia – za przerwą było 187 posłów, przeciw – 237, 1 poseł wstrzymał się.
To już kolejne zapewnienie, że czas na taką debatę sejmową kiedyś nadejdzie:
Rolnicy pierwszymi ofiarami centralizacji Unii Europejskiej?
Rolnicy pierwszymi ofiarami centralizacji Unii Europejskiej?
W Unii Europejskiej trwają prace nad przedłużeniem zwolnienia z ceł towarów ukraińskich.
Czytaj też:
Bezcłowy import z Ukrainy znów będzie przedłużony?
Sejm nie zgodził się też na podjęcie tematu uwięzienia posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a także zmian dotyczących Prokuratora Krajowego – w tym przypadku marszałek Szymon Hołownia był zmuszony ogłosić 10-minutową przerwę z powodu aplauzu ze strony PiS, trwającego długo po wystąpieniu z tym wnioskiem przez Mariusza Błaszczaka.
Jutro zaplanowano informację „w sprawie systemowego naruszania Konstytucji RP i podstawowych zasad ustrojowych przez rząd Donalda Tuska oraz popierającą go większość parlamentarną, zwłaszcza poprzez bezprawne przejęcie mediów publicznych, bezprawne zatrzymanie i pozbawienie wolności Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz próbę nielegalnego odwołania prokuratora krajowego” – pytanie do Prezesa Rady Ministrów złożył Klub Parlamentarny PiS.
Poseł Witold Tumanowicz z Konfederacji w ramach pytań bieżących wystąpił do ministra rozwoju i technologii o informację „w sprawie rozporządzenia dotyczącego tymczasowej liberalizacji handlu między Unią Europejską a Ukrainą do 2025 r. i związanych z nim negocjacji na poziomie unijnym”.
Trzeba przyznać, że pełnej informacji o pracach dotyczących sytuacji Polski wobec napływu żywności z Ukrainy nie przedstawił też rząd PiS.
Więcej:
Czy Polska występowała do KE o cła na towary ukraińskie?