Kto rozpatrzy złożony wniosek, zadecyduje prezes ARiMR
Fot. Arek Socha z Pixabay
Kto rozpatrzy złożony wniosek, zadecyduje prezes ARiMR
Fot. Arek Socha z Pixabay
Właściwość miejscowa ARiMR ustalona w drodze losowania?
Jaka będzie właściwość miejscowa przy rozpatrywaniu wniosków przez ARiMR? Ustali ją prezes ARiMR.
Ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 przewiduje w art. 65:
„1. Organem właściwym w sprawach dotyczących przyznawania pomocy w drodze decyzji jest kierownik biura powiatowego Agencji.
- Właściwość miejscową kierownika biura powiatowego Agencji ustala się według miejsca zamieszkania albo siedziby strony.
- Dyrektor oddziału regionalnego Agencji albo osoba przez niego upoważniona wyznacza z urzędu do załatwienia sprawy innego kierownika biura powiatowego Agencji, w stosunku do którego jest organem wyższego stopnia, jeżeli:
1) zostanie uprawdopodobnione istnienie okoliczności mogących wywołać wątpliwości co do bezstronności właściwego w sprawie kierownika biura powiatowego Agencji lub
2) może przyczynić się to do przyspieszenia lub uproszczenia postępowania.
- Z powodu określonego w ust. 3 pkt 1 dyrektor oddziału regionalnego Agencji albo osoba przez niego upoważniona może wyznaczyć do załatwienia sprawy innego kierownika biura powiatowego Agencji, w stosunku do którego ten dyrektor jest organem wyższego stopnia, również na żądanie strony zgłoszone temu dyrektorowi.
- W przypadku wyznaczenia do załatwienia sprawy innego kierownika biura powiatowego Agencji dyrektor oddziału regionalnego Agencji albo osoba przez niego upoważniona zawiadamia o tym wyznaczeniu stronę.”
Jak z tego wynika, składający wniosek nie ma pewności, kto i skąd go rozpatrzy. Może się zdarzyć, że sprawę będzie prowadzić biuro powiatowe z odległego od wnioskodawcy powiatu. Czy to ułatwi rolnikom występowanie o pomoc? A może jest wprost przeciwnie – to oddalenie od rolnika ma służyć zapewnieniu urzędnikom spokoju?
Jak wynika z wymiany zdań podczas uchwalania tych przepisów, nie o to chodzi – a takie rozwiązanie ma sens.
W senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pytał o to legislator, pytali senatorowie.
Odpowiedzi udzielił zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Paweł Małaczek.
– Tutaj mamy do czynienia z postępowaniem administracyjnym – jest składany wniosek o przyznanie pomocy do określonego organu i ten wniosek rozpatruje się w trybie postępowania administracyjnego – wyjaśniał. – Chodzi o to, że w ustawie przewidzieliśmy rozwiązania, które umożliwiają elastyczne ustalanie właściwości miejscowej organu, czyli kierownika biura powiatowego, bo co do zasady będzie to kierownik biura powiatowego. Właściwość miejscowa jest ustalana przez prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na fakt, że postępowanie będzie co do zasady prowadzone elektronicznie. Wniosek jest składany elektronicznie i tak naprawdę nie ma znaczenia, który organ to rozpatruje. Chodzi o to, żeby można było elastycznie rozłożyć pracę wewnątrz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Są też przepisy unijne, które wskazują na to, że w tych postępowaniach… Może nie postępowania, ale sprawy powinny być tak prowadzone, aby unikać konfliktu interesów, w związku z tym w tym mechanizmie losowania – prezes będzie wyznaczał, ale będzie prawdopodobnie losowanie właściwych organów – należy również uwzględnić ten czynnik ryzyka.