Kiedy poznamy zasady szacowania strat po suszy?
Fot. svklimkin z Pixabay
Kiedy poznamy zasady szacowania strat po suszy?
Fot. svklimkin z Pixabay
Szacowanie strat po suszy jednak przez aplikację, uzupełnianą przez komisje
Na dzisiaj zapowiada minister rolnictwa podpisanie projektu rozporządzenia, wprowadzającego zmiany w szacowaniu strat po suszy.
Jak wynika z założeń do projektu, komisje szacujące straty – które mają działać znów w tym roku – nie zastąpią aplikacji, a tylko ją uzupełnią.
Końcowy protokół oszacowania szkód ma być oparty o 3 źródła danych dotyczących wysokości szkód w uprawach:
a) danych podanych we wniosku w aplikacji przez rolnika,
b) danych z raportu oszacowania komisji na miejscu oraz
c) danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego.
Rolnik będzie składał wniosek o pomoc przez aplikację. Sporządzi ona protokół lub kalkulację na podstawie wniosku rolnika i raportu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję.
Natomiast po wczorajszej konferencji prasowej MRiRW poinformowało:
„– Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca. Odpowiadając na pytania rolników, informuję, że nie przeszkadza, jeżeli zebrali już zboże. Jeżeli chodzi o aplikację, to można oszacować szkody również po zbiorach. Naszym celem jest wypracowanie takiej aplikacji, aby była ona funkcjonalna i pozwalała na obiektywne szacowanie strat – powiedział minister Robert Telus.
Jeżeli jednak poszkodowany w wyniku suszy rolnik chciałby, aby oszacowania szkód dokonała również komisja, wówczas powinien zgłosić to, tak jak w przypadku pozostałych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w terminie umożliwiającym ich oszacowanie.
– Jeżeli różnica między szacunkami aplikacji i komisji nie będzie większa niż 25 proc., będziemy wypłacać wyższą kwotę odszkodowania – poinformował minister.”
Projektu nie opublikowano. Czy nowe rozwiązanie poprawi sytuację, czy jeszcze ją skomplikuje?
Więcej o poprzednich zapowiedziach rozwiązania problemu szacowania: