Scroll Top
ręce zespół

Grupy i organizacje producentów otrzymają wsparcie
Fot. Anemone123 z Pixabay

Grupy i organizacje producentów otrzymają wsparcie
Fot. Anemone123 z Pixabay

Wsparcie na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”

Od 4 września do 3 października 2023 r. potrwa nabór wniosków na wsparcie działania „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Wsparcie wypłacane jest w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów:

  • w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto,
  • w drugim – 9,5 proc.,
  • w trzecim – 9 proc.,
  • w czwartym – 8,5 proc.,
  • w piątym – 8 proc.

Limit dofinansowania w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy dla grup producentów rolnych to 60 tys. euro (lecz nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego członka grupy), a dla organizacji producentów –  100 tys. euro.

Pomoc skierowana jest do nowych grup producentów rolnych, uznanych od 1 stycznia 2023 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach, i  do organizacji producentów, uznanych nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r. na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Dofinansowanie nie dotyczy podmiotów zrzeszających producentów mięsa drobiowego i produktów pszczelich.

Warunkiem otrzymania pomocy jest realizowanie przez grupę producentów rolnych lub organizację producentów w każdym roku działalności celów zatwierdzonych w planie biznesowym.

Posty powiązane

error: Content is protected !!