Scroll Top
ręka euro

Czy rolnicy chętnie będą korzystać z możliwości ugorowania i z ryczałtowej płatności?
Fot. jacqueline macou z Pixabay

Czy rolnicy chętnie będą korzystać z możliwości ugorowania i z ryczałtowej płatności?
Fot. jacqueline macou z Pixabay

Ugorowanie i ryczałt trafiają do Planu Strategicznego dla WPR

Rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać płatność z ekoschematu za ugorowanie czy ryczałt dla małych gospodarstw w 2024 r. podobnie, jak w kampanii 2023 r., muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie.

A że projekty zmian w ustawie o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 stanowią wdrożenie przepisów unijnych – ich przyjęcie nie wydaje się być wątpliwe. Zaskoczeniem może być tylko spodziewane zainteresowanie rolników tymi rozwiązaniami.

Najpierw był projekt KE, potem zmiany w PS dla WPR zaproponowane przez Komitet Monitorujący.

Więcej o wprowadzanych uregulowaniach:

Dwie ważne zmiany w Planie Strategicznym dla WPR

Teraz zmiany trafiają już do ustawy zmieniającej ustawę o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. I faktem stanie się trwałe wprowadzenie płatności ryczałtowej dla małych gospodarstw (stosowanej i w 2023 roku) i ekoschematu polegającego na ugorowaniu (dotąd ugorowanie odsuwano w czasie jako obowiązek).

Zaskoczeniem może być tylko spodziewane zainteresowanie – z ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji” ma skorzystać nawet maksymalnie 600 tys. rolników, co stanowi ok. 48% wszystkich rolników.

MRiRW spodziewa się też dużego zainteresowania płatnością dla małych gospodarstw – ma skorzystać z niej ok. 50% rolników posiadających gospodarstwa do 5 ha, tj. ok. 310 tys. gospodarstw.

Trzeba przypomnieć, że zainteresowanie ekoschematami powierzchniowymi było wyższe niż spodziewane, a płatnością ryczałtową (wpłynęło tylko 196 tys. oświadczeń o skorzystaniu z tej płatności) – niższe.

Więcej:

Ile wniosków o dopłaty bezpośrednie – i o które – złożono w 2023 roku?

Rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać płatność za ugorowanie w 2024 r. muszą najpierw złożyć standardowy wniosek o przyznanie płatności w podstawowym terminie. Zawnioskowanie o płatność w ramach nowego ekoschematu będzie możliwe od dnia wejścia w życie zmienionych przepisów. Także rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać płatność dla małych gospodarstw w 2024 r. podobnie, jak w kampanii 2023 r., muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie.

Czy zainteresowanie ugorowaniem będzie tak duże, jak realizacją innych ekoschematów? Więcej:

Są stawki płatności za ekoschematy powierzchniowe

Poza tym projekt przewiduje ustanowienie podstawy prawnej, dającej możliwość wydania rozporządzenia w przypadku wystąpienia:

‒             poważnej klęski żywiołowej lub poważnego zdarzenia pogodowego powodującego duże szkody w gospodarstwie na dokładnie określonym obszarze. Rozporządzenie będzie określało obszary uznawane za objęte działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności, rodzaje płatności lub wsparć lub warunki lub wymogi dla poszczególnych płatności lub wsparć, na które wpływ miało działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności;

‒             warunków pogodowych uniemożliwiających rolnikom i innym beneficjentom przestrzeganie norm, określającego częściowe odstępstwo w zakresie dotyczącym okresu i obszaru przestrzegania norm.

W efekcie rolnicy dotknięci ww. okolicznościami nie będą zobowiązani do przedstawiania dodatkowych dokumentów potwierdzających zaistnienie tych okoliczności – jak podano. Czyżby znaleziono salomonowe rozwiązanie na kłopoty z aplikacjami i komisjami szacującymi straty?

 

Ekoschematy znów do zmiany, a bez ryczałtu ani rusz

Posty powiązane

error: Content is protected !!