Scroll Top
policjant flaga

Na czym polega „zapewnienie prawidłowej organizacji i koordynacji przedsięwzięć związanych z przygotowaniem i kierowaniem działaniami policyjnymi”?
Fot. 3005398 z Pixabay

Na czym polega „zapewnienie prawidłowej organizacji i koordynacji przedsięwzięć związanych z przygotowaniem i kierowaniem działaniami policyjnymi”?
Fot. 3005398 z Pixabay

Jak policja tłumaczy użycie siły wobec rolników 6 marca w Warszawie?

Rzecznik Praw Obywatelskich uzyskał wyjaśnienia policji na ten temat. A nie wynika z nich, aby według policji było się z czego tłumaczyć.

RPO otrzymał odpowiedź nadinsp. Pawła Dzierżaka, komendanta stołecznego policji, na swoje wystąpienie w tej sprawie.

Więcej o wystąpieniu RPO:

RPO pyta policję o powody użycia siły wobec rolników pod Sejmem

RPO pyta policję o powody użycia siły wobec rolników pod Sejmem

Więcej o dotychczasowych wyjaśnieniach zajść:

Czy policja wie, co zdarzyło się 6 marca w Warszawie?

Czy policja wie, co zdarzyło się 6 marca w Warszawie?

Jak wyjaśnia komendant stołeczny policji, 6 marca 2024 r. na terenie m.st. Warszawy działania policji „obejmowały m.in. dwa zgromadzenia. Pierwsze zgromadzenie zaplanowane przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zwołane przez osobę prywatną powiązaną ze środowiskiem rolników. Przedmiotowe zgromadzenie zostało rozpoczęte przez organizatora o godzinie 11.00 i zakończone przez niego o godzinie 13.00. Drugie zgromadzenie, zwołane przez osobę prywatną powiązaną ze środowiskiem leśników i myśliwych, odbyło się przed siedzibą Sejmu RP w godzinach 11.05 – 14.00. Powyższe zgromadzenie otworzył i zamknął organizator.”

Z relacji o przebiegu wydarzeń wynika, że policja wzywała „do zachowania zgodnego z prawem. Informowano także o konieczności opuszczenia rejonu działania Policji przez posłów, senatorów oraz inne osoby posiadające immunitet, dziennikarzy, przedstawicieli mediów, kobiety w ciąży. Jednocześnie uprzedzono zgromadzonych, że w przypadku niepodporządkowania się poleceniom wydawanym przez Policję zastosowane zostaną środki przymusu bezpośredniego przewidziane prawem.”

Zadziałali też „policjanci Zespołu Antykonfliktowego Policji KSP, którzy podejmowali negocjacje z uczestnikami protestu w związku z zachowaniem zgromadzonych osób w rejonie Sejmu RP, które zaczęły rzucać w kierunku funkcjonariuszy niebezpiecznymi przedmiotami, w tym m.in. elementami infrastruktury drogowej, jak również racami, petardami, szklanymi butelkami oraz jajkami, policjanci podejmowali czynności służbowe, mające na celu przywrócenie naruszonego porządku prawnego oraz dokonywali zatrzymania osób dopuszczających się czynów zabronionych. Podkreślić należy, że do Centrum Powiadamiania Ratunkowego zaczęły wpływać zgłoszenia m.in. o osobach protestujących, które rzucają jajkami i petardami na balkony budynku przy ul. Matejki 4, a także o osobach wchodzących na balkon mieszkania prywatnego.”

Ciąg dalszy też znamy:

„Wobec osób naruszających obowiązujący porządek prawny funkcjonariusze Policji używali środków przymusu bezpośredniego, w tym m.in. siły fizycznej, kajdanek, chemicznych środków obezwładniających, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, a wybór zastosowanych środków przymusu bezpośredniego zależał od zachowania osób, wobec których były one użyte. Decyzja w zakresie użycia środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Policji biorących udział w zabezpieczeniu, każdorazowo była podejmowana indywidualnie przez policjantów. Zaznaczenia wymaga, że podczas użycia chemicznych środków obezwładniających mogło dojść do rozproszenia strumienia gazu, w/ kierunku osób będących w bezpośrednim pobliżu osób atakujących policjantów.

W toku działań policyjnych w dniu 6 marca 2024 r. w związku z prowadzonym zabezpieczeniem zatrzymano łącznie 26 osób, które naruszyły obowiązujący porządek prawny. Wszystkie te osoby zostały zatrzymane na podstawie art. 244 kpk oraz poinformowane o przyczynie zatrzymania oraz o przysługujących im prawach”.

Osobom tym zostały przedstawione zarzuty i „po czynnościach osoby te zostały zwolnione”. Żadna z osób zatrzymanych nie złożyła zażalenia na zatrzymanie.

Zaskoczeniem może być wyjaśnienie powodu interwencji: „Działania realizowane przez Policję w dniu 6 marca 2024 r. miały na celu ochronę życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych na terenie m.st. Warszawy oraz w miejscu organizacji przedsięwzięć, a także zapewnienie prawidłowej organizacji i koordynacji przedsięwzięć związanych z przygotowaniem i kierowaniem działaniami policyjnymi.”

Jak rozumieć – zwłaszcza – to zakończenie? Nie wyjaśniono. Komendant podał tylko, że policja nadal analizuje przebieg wydarzeń i sposób użycia środków przymusu.

Całość odpowiedzi policji 

W porządku dziennym najbliższego posiedzenia Sejmu znalazło się rozpatrzenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego.

Więcej o wotum nieufności:

Co posłowie PiS zarzucają ministrowi Kierwińskiemu?

Co posłowie PiS zarzucają ministrowi Kierwińskiemu?

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!