Scroll Top
zboże kłosy drzewo

„Złote żniwa” dla oligarchów na Ukrainie?
Fot. TheArkow z Pixabay

„Złote żniwa” dla oligarchów na Ukrainie?
Fot. TheArkow z Pixabay

Kołodziejczak „do ludzi bez honoru, zdrajców polskiej wsi”

Trwa posiedzenie Sejmu – posłowie dyskutują o informacji rządu o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, gdzie protestują rolnicy i przewoźnicy.

Podczas swojej – bodajże pierwszej – wypowiedzi z sejmowej mównicy poseł Michał Kołodziejczak nawiązał do sytuacji związanej z możliwością eksportu zboża.

Czytaj też:

Dziś po południu w Sejmie informacja rządu o proteście na granicy z Ukrainą

– Wczoraj pani minister była na granicy u protestujących rolników, a wy teraz oddajecie nasze dobro narodowe, terminal zbożowy. Chcecie go wydzierżawić na 30 lat międzynarodowej firmie. A teraz mówicie o tym, że chcecie rozwiązywać problemy systemowo. W jaki sposób? – pytał poseł Michał Kołodziejczak, adresując swoją wypowiedź „do ludzi bez honoru, zdrajców polskiej wsi”. – Rolnicy tracą w tej chwili dorobki całego życia. Bankrutują z powodu zalegającego zboża. A teraz, jak wy pozwolicie na to, na co już się zgodziliście, bo w następnych dniach ma zostać podpisana umowa na sprzedaż terminala zbożowego w Gdyni. Naszego okna na świat… To jak będą chcieli zabić polskie rolnictwo, to zabiją…

Kołodziejczak zarzucał rządowi – i minister Gembickiej – kłamstwa. Jak twierdził, rolnicy nie wiedzą, że oczekiwanie na unijną zgodę na dopłaty do kukurydzy potrwa długo. Tymczasem sprzedawany jest dostęp do morza.

– Zamykacie Gdynię, polskie okno na świat. Oddajecie za bezcen polskość, nasze „miasto z morza i z marzeń” – mówił dziś poseł Michał Kołodziejczak.

Posłowie zarzucają rządowi bierność na forum unijnym, że „na szybko” wrzucają do „spraw różnych” poruszanych w UE kwestie dotyczące współpracy z Ukrainą.

Bierność stronie polskiej zarzucił też niedawno NIK.

Więcej:

NIK o działaniach MRiRW, rządu i KAS na rynku zbóż

Trzeba zauważyć, że NIK nie opublikowała jednak wyników kontroli, a tylko relację z konferencji prasowej je omawiającej.

NIK nie odpowiada też od kilku dni na zadane jej ważne pytania: kiedy będzie dostępny raport z tej kontroli? Czy NIK otrzymała odpowiedź na wystąpienia pokontrolne po kontroli rynku zbóż, w szczególności na wystąpienie skierowane do ministra Telusa 31 lipca?

Wydawałoby się – pytania są oczywiste, a odpowiedź łatwa. Nie nadchodzi jednak.

Podobnie jak nie nadeszła odpowiedź na pytania zadawane kilkakrotnie w MRiRW, dotyczące „portu zbożowego”, po tym, jak minister Telus ogłosił, że „mamy port zbożowy”.

RSSI na pierwsze urodziny kupiła port zbożowy

 

Potem był jeszcze „drugi agroport”:

MRiRW o wsłuchiwaniu się w postulaty rolników z NSZZ RI “S”, OPZZRiOR i o drugim agroporcie

Usiłowałam się dowiedzieć, co kryje się za wielkim sukcesem i enigmatyczną wypowiedzią ministra. “<Mamy port zbożowy> – mówił wczoraj w Przysusze minister. Można prosić o rozwinięcie tematu?” – taką prośbę słałam od 10 października do MRiRW. Wreszcie dziś ministerstwo odpowiedziało:

„w związku ze zmianą na stanowisku Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, bardzo prosimy o wyjaśnienie tej sprawy bezpośrednio z posłem Robertem Telusem”.

A więc nie ma ciągłości władzy, a „sprawę” wyjaśnił bezpośrednio… poseł Kołodziejczak?

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!