Czy rolnicy obciążą gospodarstwa kolejnymi kredytami?
Fot. Raten-Kauf z Pixabay
Czy rolnicy obciążą gospodarstwa kolejnymi kredytami?
Fot. Raten-Kauf z Pixabay
PKO BP wesprze rolników. Nowym kredytem…
O ustanowieniu tej nowej linii kredytowej ogłosili dziś podczas wspólnej konferencji prasowej wicepremierzy: Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin oraz Paweł Gruza, wiceprezes PKO BP.
– Dzięki temu, że polskie państwo zachowało swoją własność w tych kluczowych dla funkcjonowania polskiego państwa obszarach gospodarczych, możemy na bieżąco reagować na wyzwania, które przed naszym krajem stają – mówił minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ostatnie trzy lata określił jako czas wielkich wyzwań: była pandemia koronawirusa, kryzys energetyczny i wojna na Ukrainie. – Spółki skarbu państwa stały na pierwszej linii frontu walki z tymi skutkami, które uderzały w polskie społeczeństwo – wskazał minister Sasin i zapowiedział kontynuację prowadzonej polityki.
Jak dodał, działająca Krajowa Grupa Spożywcza działa stabilizująco na rynek i daje rolnikom możliwość zbycia produktów po godziwych cenach.
Do tej opinii przyłączył się wicepremier Henryk Kowalczyk, stwierdzając:
– Spółka należąca do tej grupy, spółka Elewarr, była takim stabilizatorem cen na rynku zbożowym.
Więcej o ocenach NIK na temat KGS:
NIK za zwrotem spółek strategicznych z KGS do KOWR
Więcej o ocenach sytuacji na rynku zbóż:
Zboże wjeżdżało z Ukrainy do Polski bez żadnej deklaracji spełnienia norm
Wicepremier Kowalczyk dodał, że trwają gwałtowne zmiany na rynkach – trzeba na nie reagować.
Tanieją nawozy, dźwigają się ceny zbóż – wskazał i ocenił sytuację jako niestabilną. Stabilizacji ma służyć KGS. Na jutro zapowiedział konferencję, na której przedstawi program stabilizacji rynku zbóż.
– Wielu rolników mówiło o potrzebie dobrych linii kredytowych, gwarancji bankowych, finansowania rolnictwa. Rolnictwo jest specyficzną dziedziną – mówił i ocenił zaproponowaną rolnikom przez PKO BP ofertę jako będącą w stanie „dźwignąć sytuację”.
– Bank, który jest w stanie pomóc tym rolnikom w trudnych czasach i zaproponować specyficzne warunki kredytowe dla rolnictwa – mówił.
Paweł Gruza, wiceprezes PKO BP, uznał ofertę za rozpoczynającą dedykowane rolnikom usługi. Ma to być pożyczka do 300 tys. zł, bez zabezpieczeń, i z marżą „wierzymy w to, najlepszą na rynku”. Harmonogram spłaty i cele pożyczki mają być „elastyczne”. Kolejna oferta banku, to konto dedykowane dla rolników, przez dwa lata darmowe i z możliwością bezpośredniego kontaktu z ARiMR.
Wkrótce mają być dostępne produkty pozwalające na finansowanie zakupu nawozów i inne produkty odpowiadające na bieżące wyzwania, jak leasing maszyn nowych i używanych oraz ubezpieczenia.
Kredyt jest na 5 lat, na cele bez określonego sztywno celu – dodał wicepremier Sasin. Bank nie będzie wymagał udokumentowania zakupów.
Minister Kowalczyk, pytany o możliwości spłaty kredytów przez rolników uznał, że kredyt może być wykorzystany jako finansujący bieżące potrzeby np. wtedy, gdy rolnik uzna, że nie chce jeszcze teraz sprzedać zboża, a chce coś kupić.
Więcej o sytuacji dotyczącej zadłużenia rolników: