Scroll Top
niepotrzebny człowiek, ręka, pstryk

Czy zostanie wprowadzona poprawka, uwzględniająca wakacje składkowe w KRUS?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Czy zostanie wprowadzona poprawka, uwzględniająca wakacje składkowe w KRUS?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Nie miał kto pomyśleć o wakacjach od składki KRUS…

Dlaczego rolników nie uwzględniono, planując opłacanie przez budżet państwa przez jeden miesiąc w roku składek ZUS należnych od przedsiębiorców?

Sejm – pracując nad rządowym projektem – zamierza wprowadzić miesięczne zwolnienie przedsiębiorców z opłacania składki ZUS.

Przedsiębiorcy skorzystają zapewne z takiej możliwości już w IV kwartale tego roku. Ulgą może być objętych 1700 tys. osób.

Wakacje od ZUS i 100 dni rządu

Poseł Tadeusz Tomaszewski miał podczas sejmowej debaty w związku z tym projektem następujące pytanie:

– Chciałem zapytać w imię pewnej równości konstytucyjnej o to, czy rząd rozważał również wakacje przez jeden miesiąc w płaceniu składki na KRUS. Rolnicy też prowadzą działalność gospodarczą. Ta składka jest w inny sposób wyliczana i odprowadzana, bo jest odprowadzana kwartalnie, zależy od wielkości gospodarstwa rolnego, ale czy takie rozważania były prowadzone przez rząd w ramach prac nad tą ustawą?

Rozbrajającej odpowiedzi udzielił minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman (PSL).

– Nikt nie zgłaszał takiego postulatu. Nie było o tym mowy, więc siłą rzeczy w tym momencie nad tym nie pracujemy. Zresztą uważam, że rolnicy mają większe problemy niż akurat składki KRUS-owskie – stwierdził.

Czy aby na pewno? Może w sytuacji (zresztą nierozwiązywalnych, jak widać) „większych problemów” rolników należało – zamiast pomijać te „mniejsze” – pomyśleć raczej o zwolnieniu z opłacania KRUS, chociażby zbliżonego do tego z 2020 roku, kiedy na 3 miesiące składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pokrył budżet państwa?

Posty powiązane

error: Content is protected !!