Bionawozy poprawiają stan gleby
Fot. Hans z Pixabay
Bionawozy poprawiają stan gleby
Fot. Hans z Pixabay
Troska o glebę jest troską o życie
A w trosce o glebę są opracowywane bionawozy. Czy bionawozy mogą być używane w ekoschematach? Czy poferment będzie mógł być stosowany jak bionawóz?
Niedawno problem bionawozów stanął podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa.
Więcej:
Strategie Zielonego Ładu możemy wdrożyć bezboleśnie?
Wystosowano dezyderat w tej sprawie do MRiRW i zapowiedziano działania w kierunku upowszechnienia bionawozów, także przez stosowanie ich w ramach ekochematów.
Tematem bionawozów zajęła się niedawno podkomisja Komisji Rolnictwa do spraw monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.
Kierownik zakładu IO PIB prof. Lidia Sas-Paszt wskazała, że prace nad bionawożeniem nawiązują do strategii Europejskiego Zielonego Ładu.
– Zakłada ona przede wszystkim konkurencyjną gospodarkę, przekształcenie Europy w nowoczesną gospodarkę o dużej konkurencji przede wszystkim dla zachowania zasobów: gleby, wód, powietrza dla obecnych i przyszłych pokoleń. Strategie EZŁ realizujemy w naszych badaniach przede wszystkim poprzez rozwój tych bionawozów, biostymulatorów, które służą do poprawy jakości gleby. Europejski Zielony Ład zakłada ochronę bioróżnorodności gleb, jak również ekosystemów uprawy roślin i innych ekosystemów nieuprawianych. Chodzi także o emisję gazów cieplarnianych do poziomu zerowego w 2050 r. Mamy osiągnąć w 2050 r. zero stosowania pestycydów, czyli produkty, biopestycydy, naturalne ekstrakty, mikroorganizmy chroniące rośliny przed patogenami, są podstawą rozwoju nowych metod ochrony roślin – mówiła i dodała, że EZŁ wdraża ekoschematy, do których będą dopłaty, i te ekoschematy będą obejmowały wykorzystanie materii organicznej, resztek pozbiorczych, słomy i inkorporację tej słomy do gleby czy stosowanie obornika i stosowanie przedplonów, śródplonów, poplonów.
Jak podkreśliła profesor, jest obserwowana 20–30% zwyżka plonów pod wpływem bionawożenia.
– Stosowanie bionawozów powoduje przede wszystkim redukcję stosowania nawozów mineralnych o 70–80%, udowodniliśmy to w wielu projektach, i redukcję stosowania chemicznych środków ochrony roślin – wyliczała.
Definicja bionawozu niepotrzebna w ustawach?
Wiceminister Lech Kołakowski przyznał, że nie ma definicji bionawozów w obowiązujących aktach prawnych.
– Zgodnie z ogólnie dostępną definicją bionawozy to preparaty na bazie surowców pochodzenia naturalnego zawierające: aminokwasy, cukry, witaminy, fitohormony, enzymy oraz makro- i mikroelementy, a często także mikroorganizmy i/lub ich metabolity korzystnie wpływające na wzrost i plonowanie roślin – określił i dodał: – W związku z obecnie zachodzącymi procesami na globalnych rynkach – związanymi w szczególności ze wzrostem cen nawozów mineralnych – istnieje potrzeba wdrożenia alternatywnych technologii nawożenia. Przyszłość nawożenia będzie opierać się na stosowaniu nawozów wolnodziałających i nawozów o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych – produktów zawierających mikroorganizmy, aminokwasy i inne związki czynne sprzyjające optymalizacji nawożenia.
Poferment to bionawóz
– Czy według prawa – bo już nie chcę wchodzić w kwestie techniczne, ja się na nich nie znam – poferment też będzie mógł być traktowany jako jeden z bionawozów? – pytał poseł Michał Urbaniak (Konfederacja): – Chodzi o to, żeby rolnicy mogli wykonywać te bardzo restrykcyjne i niekoniecznie zawsze dla nich dobre, ale jednak obowiązujące, założenia z ekoschematów, by mogli otrzymywać pieniądze w ramach rolnictwa ekologicznego, jeśli będą korzystać z pofermentu.
– Chciałabym powiedzieć, odpowiadając krótko, że tak, oczywiście – wyjaśniła kierownik zespołu w Departamencie Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Klisowska. -W tej chwili w nowej ustawie o ułatwieniach wprowadzamy dosyć duże uproszczenia. Nie dość, że do ustawy o nawozach i nawożeniu wprowadzamy produkt pofermentacyjny, to jeszcze niektóre substraty – z których będzie wytwarzany produkt pofermentacyjny – będą zwolnione z pozwoleń ministra rolnictwa i rozwoju wsi i będą mogły być powszechnie stosowane. Odpowiadam, że jak najbardziej, tak. Wprowadzamy duże uproszczenia dla rolników, żeby mogli stosować poferment u siebie na polach bezpośrednio z biogazowni.
Czytaj też:
Ułatwienia dla branży rolniczej, inwestującej w biogazownie
Jak stosować bionawozy?
Poseł Maciej Górski (PiS) pytał, czy będzie jedna lista bionawozów dla produkcji ekologicznej w Unii Europejskiej.
Jak wyjaśniła Anna Klisowska, jedna lista bionawozów w Europie „nie istnieje z tego względu, że są bardzo różne przepisy rejestracyjne w zakresie bionawozów”.
– Byłoby dosyć trudno, żeby stworzyć taką jednolitą listę. Natomiast, jeżeli chodzi o warunki krajowe, to mimo że bionawozy nie posiadają takiej definicji prawnej, postanowiliśmy jako ministerstwo takie zlecenie dać instytutowi ogrodnictwa, o czym mówiła pani profesor. Taka lista bionawozów istnieje, jeżeli chodzi o nasz kraj. Jest dostępna aplikacja dla rolników z pełną informacją zarówno dotyczącą samego produktu, jak i tego, jak można go stosować. Chodziło nam o to, żeby po pierwsze ta wiedza była szeroko rozpowszechniana, a po drugie, żeby rolnik miał łatwy dostęp do listy produktów – bionawozów, które może w Polsce zakupić – i żeby wiedział, jak te produkty stosować.